kā novērst kolikas mazulim

Mazulim ir iespējams palīdzēt!

Ilgstošai bērniņa raudāšanai bez redzama pamatojuma iemesls var būt sāpīga gāzīšu sakrāšanās zarniņās. Tieši šī iemesla izraisītu ilgstošu raudāšanu sauc par kolikām.

Bērns jau tā ir nervozs un raudošs, tāpēc vecākiem šādā situācijā, cik vien iespējams vajadzētu saglabāt vēsu prātu. Zīdaiņa vēdera pūšanās gadījumā ir nepieciešams pasākumu komplekss, jo viena vai otra atsevišķa darbība var nedot cerēto efektu. Ja viss būtu tik vienkārši un būtu zināma kāda metode, kura palīdz visiem mazuļiem bez izņēmuma, tad koliku problēma nepastāvētu.

Ja baro ar krūti

"Hiperlaktācijas sindroma" gadījumā zīdainis ēšanas sākumā saņem lielu porciju "sākotnējā piena", kas nāk ar lielāku strūklu, ir bagāts ar laktozi, taču ne tik bagāts ar olbaltumvielām. Tamdēļ ar krūti barotiem mazuļiem ir svarīgi, lai zīdainis izēd vienu krūti pirms ķeras pie otras. Ja mazulis tiek likts pie otras krūts, kamēr vēl pirmā nav kārtīgi iztukšota, viņš saņem mazāk olbaltumvielas un vairāk piena cukuru.

Šādi barojot zīdaiņiem raksturīga:

  • Straujāka (virs normas) pieņemšanās svarā;
  • Pastiprināta gāzu veidošanās (to izraisa pienā esošie cukuri); 
  • Biežāka prasība pēc ēdienreizēm (jo saņem mazāk olbaltumvielu);
  • Nervozitāte.

Ja baro ar pudelīti

Zīdaiņiem, kuri bez mātes piena saņem arī maisījumus, ir būtiski novērst pārlieku gaisa rīšanu ēšanas laikā – tas panākams pirmkārt izvērtējot vai knupīša galā caurums nav par lielu vai par mazu.

Ja caurums nav atbilstošs, tas var novest pie gaisa rīšanas – vai nu mazulim pārlieku aizrautīgi sūcot knupi ar mazu caurumiņu, vai taisni otrādi – pie pārlieku liela cauruma ēdiens nāk ar lielu strūklu, kopā ar gaisu. 

Vēlamais maisījuma tecēšanas ātrums no otrādi apgrieztas pudelītes ar barošanai gatavu maisījumu (īstajā koncentrācijā) ir apmēram viena pile sekundē. Ja ātrums ir lielāks vai mazāks, tad ir jāpārliecinās vai maisījumam ir pareizā koncentrācija, un nepieciešamības gadījumā jānomaina knupītis.

Māmiņa baro ar krūti zīdaini


Vannošana

Dažiem bērniem palīdz vannošana siltā vannā – siltums arī atslābina muskulatūru. Tiek ieteikta arī vēdera sildīšana ar sasildītu drāniņu vai arī īpašiem šim nolūkam paredzētiem klijām pildītiem maisiņiem. Šeit jāpiezīmē, ka sildīšana ir pieļaujama tikai gadījumos, kad ir pilna pārliecība, ka raudāšanas iemesls nav iekaisuma process vēderā. Pirms ķerties pie jebkādas sildīšanas noteikti nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Atraudziņa

Gan barojot ar krūti gan arī ar pudelīti ir nepieciešams bērnu "atgaisot" pēc ēšanas – paturot vertikāli piespiestu pie pleca. Bērniem, kuri ēdot pastiprināti rij gaisu, "atgaisošana"ir vēlama arī ēšanas laikā, ik pa 5 minūtēm. Kamēr gaiss ir kuņģī, ir iespējams ar atraugas palīdzību gaisu dabūt ārā, tas vairs nav iespējams ja gaiss ir nonācis zarnās.

Aktivitātes

Noteikti var izmēģināt dažādas fiziskas aktivitātes un darbības, piemēram, vieglu šūpošanu un ucināšanu. Šeit gan jāpiezīmē, ka mazulis ir vārīgs un ar šūpošanas intensitāti nedrīkst pārspīlēt un nedrīkst bērnu kratīt! Bieži palīdz metodes, kas saistītas ar mehānisku zarnu darbības stimulēšanu – viegla un maiga vēdera masēšana, pat varētu teikt glāstīšana, ar plaukstu pulksteņa rādītāja virzienā ap nabu, kā arī kājiņu pieliekšana pie punča ar ceļiem.

Auklēšanas un ucināšanas laikā ieteicams pamainīt mazuļa pozu – pagrozīt uz vienu un otru pusi. Varbūt bērniņam patiks kādu laiku pagulēt mammai vai tētim uz vēdera! Pozas mainīšana arī palīdz ātrāk atbrīvoties no liekajām gāzēm vēderā.

Mammas uzturs

Bieži diskutēts jautājums ir mātes uztura ietekme uz zīdaiņa kolikām. Speciālisti atzīst, ka ar mātes pienu zīdaiņa gremošanas sistēmā var nonākt olbaltumvielu daļiņas no mātes lietotajiem uztura produktiem un teorētiski pastāv iespēja, ka daļa no tiem var būt zīdainim kairinoši. Ir vecāki, kuri novērojuši tiešu sakritību starp mātes lietoto uzturu un bērna nemieru, biežāk minētās uztura grupas ir sekojošas:

Piena produkti – tiek minēti visbiežāk. Lai izvērtētu to iedarbību ir lietderīgi mātei uz nedēļu atteikties no jebkādu piena produktu (siers, biezpiens, piens) lietošanas. Ja tas nedēļas laikā dod uzlabojumu, tad ir iespējams lēnām atjaunot pienu savā ēdienkartē, sākot ar vārītu pienu nelielos daudzumos. Daži zīdaiņi ir jūtīgi pat uz nelieliem piena produktu daudzumiem mātes uzturā, citi tos panes labi un problēmas rodas pie lielākas piena produktu proporcijas mātes ēdienkartē.

Tāpat bieži minēti ir dārzeņi no krustziežu dzimtas (kāposti – galviņkāposti, rožkāposti, puķkāposti u.c.) kā arī dažādi pākšaugi – ja nekas cits nelīdz, varbūt ir vērts uz pārbaudes laiku tos izslēgt no sava ikdienas uztura.

Ir uztura speciālisti, kuri norāda, ka palielināts cukura daudzums, skābi produkti (citrusaugi) un neatšķaidītas sulas arī var atstāt ietekmi uz bērna uzvedību. Ir mātes, kuras atzīst, ka kofeīnu saturošu produktu (kafija, kola) un spēcīgu garšaugu (ķiploki) izslēgšana no uztura ir palīdzējusi cīnīties ar kolikām.

Zarnu mikroflora

Ja ir vēderiņa burkšķēšana un pastiprināta gāzu veidošanās, tas visdrīzāk nozīmē, ka mazulim ir izjaukta dabiskā zarnu mikroflora. Šeit var palīdzēt īpašas probiotikas zīdaiņiem Liveo baby, šķīstošu pulverīšu veidā. Jo ja zīdainim zarnu traktā ir savairojušās baktērijas, kurām šķeļot cukurus vai olbaltumvielas rodas gāze, tad kā rezultāts rodas kolikas – gāze iestiepj zarnu sieniņu un rada sāpes. „Labās baktērijas” Liveo baby sastāvā normalizē mikrofloru un kavē gāzes ražojošo baktēriju darbību.


mazulis ar kolikām

Pienākumu dalīšana

Tā kā ģimenē visi uztraucas par mazuļa veselību, pārlieku bieža un ilgstoša raudāšana var radīt spriedzi ģimenes locekļu starpā. Īpaši, ja mazais raud pa naktīm un abi vecāki ir nikni un neizgulējušies. Šādos gadījumos svarīga ir pienākumu dalīšana – nevajag kautrēties lūgt otra laulātā vai arī vecvecāku palīdzību auklēšanā, piemēram, norunāt kad būs vīra dežūra, lai māmiņa varētu pilnvērtīgi atpūsties. Jāatceras, ka pārlieka nervozitāte ietekmē gan piena veidošanos gan arī imunitāti. Nepārtraukta emocionāla slodze un stress mātei var radīt fizisku un emocionālu izsīkumu.

Pienākumu dalīšana. Mazulis

Miera režīms

Mazuļa nervu sistēma vēl nav nobriedusi, un pārliecīgs kairinājums – daudz un bieži apmeklētāji, televizors vai radio, skaļas ilgstošas sarunas - var būt bērnam pārlieku kairinošas, tamdēļ koliku gadījumā nepieciešams miera režīms

Tomēr, ir pierādīts, ka absolūts klusums arī var būt kairinošs, īpaši naktīs kad visapkārt valda pilnīgs klusums. Ir valstis, kur plašu popularitāti koliku gadījumā ir iemantojis tā dēvētais "baltais troksnis" – tā ir nepārtraukta fona skaņa, kura skan plašā skaņu spektrā – piemēram, lietus līšana, jūras viļņu šļakstīšanās, ūdenskritums un pat putekļusūcēja vai fēna darbošanās! Tas rada vieglu un patīkamu fonu, labvēlīgi ietekmējot nervu sistēmu.

Baltais troksnis pieejams internetā - kā video platformā YouTube, ā ieraksts vietnē Spotify, utt.