Māmiņa baro ar krūti zīdaini

Ja baro ar krūti

"Hiperlaktācijas sindroma" gadījumā zīdainis ēšanas sākumā saņem lielu porciju "sākotnējā piena", kas nāk ar lielāku strūklu, ir bagāts ar laktozi, taču ne tik bagāts ar olbaltumvielām. Tamdēļ ar krūti barotiem mazuļiem ir svarīgi, lai zīdainis izēd vienu krūti pirms ķeras pie otras. Ja mazulis tiek likts pie otras krūts, kamēr vēl pirmā nav kārtīgi iztukšota, viņš saņem mazāk olbaltumvielas un vairāk piena cukuru.

Šādi barojot zīdaiņiem raksturīga:

  • straujāka (virs normas) pieņemšanās svarā, 
  • pastiprināta gāzu veidošanās (to izraisa pienā esošie cukuri), 
  • biežāka prasība pēc ēdienreizēm (jo saņem mazāk olbaltumvielu)
  • nervozitāte.

Mammas uzturs

Bieži diskutēts jautājums ir mātes uztura ietekme uz zīdaiņa kolikām. Speciālisti atzīst, ka ar mātes pienu zīdaiņa gremošanas sistēmā var nonākt olbaltumvielu daļiņas no mātes lietotajiem uztura produktiem un teorētiski pastāv iespēja, ka daļa no tiem var būt zīdainim kairinoši. Ir vecāki, kuri novērojuši tiešu sakritību starp mātes lietoto uzturu un bērna nemieru, biežāk minētās uztura grupas ir sekojošas:

Piena produkti – tiek minēti visbiežāk. Lai izvērtētu to iedarbību ir lietderīgi mātei uz nedēļu atteikties no jebkādu piena produktu (siers, biezpiens, piens) lietošanas. Ja tas nedēļas laikā dod uzlabojumu, tad ir iespējams lēnām atjaunot pienu savā ēdienkartē, sākot ar vārītu pienu nelielos daudzumos. Daži zīdaiņi ir jūtīgi pat uz nelieliem piena produktu daudzumiem mātes uzturā, citi tos panes labi un problēmas rodas pie lielākas piena produktu proporcijas mātes ēdienkartē.

Tāpat bieži minēti ir dārzeņi no krustziežu dzimtas (kāposti – galviņkāposti, rožkāposti, puķkāposti u.c.) kā arī dažādi pākšaugi – ja nekas cits nelīdz, varbūt ir vērts uz pārbaudes laiku tos izslēgt no sava ikdienas uztura.

Ir uztura speciālisti, kuri norāda, ka palielināts cukura daudzums, skābi produkti (citrusaugi) un neatšķaidītas sulas arī var atstāt ietekmi uz bērna uzvedību. Ir mātes, kuras atzīst, ka kofeīnu saturošu produktu (kafija, kola) un spēcīgu garšaugu (ķiploki) izslēgšana no uztura ir palīdzējusi cīnīties ar kolikām.

Atraudziņa

Gan barojot ar krūti, gan arī ar pudelīti ir nepieciešams pēc ēšanas bērnu "atgaisot" – paturot vertikāli piespiestu pie pleca. Bērniem, kuri ēdot pastiprināti rij gaisu, "atgaisošana" ir vēlama arī ēšanas laikā, ik pa 5 minūtēm. Kamēr gaiss ir kuņģī, iespējams ar atraugas palīdzību gaisu dabūt ārā, tas vairs nav iespējams, ja gaiss ir nonācis zarnās.

Kolikas zīdaiņiem

Vannošana

Dažiem bērniem palīdz vannošana siltā vannā – siltums arī atslābina muskulatūru. Tiek ieteikta arī vēdera sildīšana ar sasildītu drāniņu vai arī īpašiem šim nolūkam paredzētiem klijām pildītiem maisiņiem. Šeit jāpiezīmē, ka sildīšana ir pieļaujama tikai gadījumos, kad ir pilna pārliecība, ka raudāšanas iemesls nav iekaisuma process vēderā. Pirms ķerties pie jebkādas sildīšanas noteikti nepieciešams konsultēties ar ārstu.


Zarnu mikroflora

Ja ir vēderiņa burkšķēšana un pastiprināta gāzu veidošanās, tas visdrīzāk nozīmē, ka mazulim ir izjaukta dabiskā zarnu mikroflora. Šeit var palīdzēt īpašas probiotikas zīdaiņiem - LIVEO Pilieni vai LIVEO Kids šķīstošu pulverīšu veidā. Jo, ja zīdainim zarnu traktā ir savairojušās baktērijas, kurām šķeļot cukurus vai olbaltumvielas rodas gāze, tad kā rezultāts rodas kolikas – gāze iestiepj zarnu sieniņu un rada sāpes. „Labās baktērijas” Liveo produktu sastāvā normalizē mikrofloru un kavē gāzes ražojošo baktēriju darbību.


LIVEO pienskābās un bifidobaktērijas zīdaiņiem

LIVEO pienskābās un bifidobaktērijas bērniem

Novēlam veiksmi un izturību gan mazajiem, gan arī viņu vecākiem! 

Lai tiktu galā ar šo nepatīkamo parādību – kolikām, kā arī jebkuru šaubu vai neskaidrību gadījumā ir jāgriežas pie sava ārsta – viņš konsultēs jūs ar mazuļa veselību saistītos jautājumos!