mazulis ilgstoši raud

Koliku iemesli

Ja mazulītis raud...

Raudāšana zīdaiņa vecumā ir normāla parādība. Tas ir vienīgais komunikācijas veids līdz brīdim, kad bērns sāk artikulēt skaņas. Raudot mazulis saka māmiņai, ka viņš ir noguris, vientuļš, izsalcis, viņam ir auksti vai karsti, vai arī ka viņam kas sāp. Tajā pat laikā raudāšana var būt arī vispār bez īpaša iemesla – zīdaiņa veids kā iepazīt pasauli. Vecāku uzdevums ir iemācīties atšķirt šos raudāšanas iemeslus, no kuriem ilgstoša un spalga raudāšana bieži ir raksturīga zīdaiņu kolikām.

Būtiskākie iespējamie koliku iemesli minēti zemāk. Tomēr jāatceras, ka katram mazulim viens vai otrs iemesls var būt svarīgāks par citiem, tādēļ ir nepieciešama kompleksa novērtēšana.

Kā domā speciālisti? 

Pagaidām speciālistu vidū nav vienota viedokļa par to, kas izraisa kolikas. Vai var teikt "cik bērnu tik iemeslu"? Jā un nē. "Jā" tamdēļ, ka katrs bērns ir īpašs un unikāls, un katram ir savas organisma īpatnības. No otras puses – ir skaidri zināmas un pierādītas kopīgas īpašības tiem mazuļiem, kuri cieš no kolikām. Izzinot un saprotot iemeslus, kuri ir vainojami pie koliku rašanās, ir iespējams cīnīties ar sekām. Par to nākamajā sadaļā "Kā palīdzēt?"