Gāze vai gaiss zarniņās

Pārlieku liels gāzes un/vai gaisa daudzums mazuļa zarnās. Gāze vai gaiss zarniņās var nokļūt vai nu ēšanas laikā sarijoties gaisu, vai arī dēļ izjauktas zarnu dabiskas mikrofloras – gadījumos kad ir savairojušās gāzi ražojošās baktērijas. Ļoti bieži mazuļiem ar kolikām ir novērojama vēdera burkšķēšana un pūšanās, kas arī apstiprina „gāzes vēderā” kā vienu no galvenajiem koliku iemesliem. Savukārt palielinātais gāzes daudzums iestiepj zarnu sieniņu, radot pēkšņas, nepatīkamas un sāpīgas sajūtas.

"Hiperlaktācijas sindroms"

Tā dēvētais „hiperlaktācijas sindroms” – ja mātei ir ļoti daudz piena, tad viņai var būt samērā liels „sākotnējā piena” daudzums. Šo „sākotnējo pienu” nedrīkst jaukt ar „pirmpienu” – „pirmpiens” ir tas piens, kurš krūtīs veidojas pirmajās dienās pēc mazuļa piedzimšanas. Savukārt „sākotnējais piens” ir piens, kurš ēdienreizē no krūts izdalās pirmais. Un šis piens nāk ar lielāku strūklu (gaisa rīšanas iespēja!) un tajā ir daudz piena cukura - laktozes, bet tas ir mazāk bagāts ar olbaltumvielām. Kā rezultātā mazulis var ātri sarīties daudz gaisa un vēl piedevām uzņemt vairāk piena cukura nekā spēj organisms pārstādāt, bet tajā pat laikā var pietrūkt olbaltumvielu, kas savukārt noved pie lielākas ēstgribas un biežākas barošanas.

Pārtikas produktu nepanesība

Pārtikas produktu (piena cukura, piena olbaltumu) nepanesība. Ir pierādīts, ka kolikas ir biežāk tiem zīdaiņiem, kuri bez mātes piena ēd vēl arī piena maisījumus. Arī zarnu mikroflora ar maisījumiem piebarotiem bērniem ir ļoti atšķirīga salīdzinājumā ar krūti barotajiem.

Ja bērns ēd tikai mammas pienu, tad pastāv iespējamība, ka mātes uzņemtie pārtikas produkti, olbaltumvielu daļiņu veidā, caur mātes pienu nonāk mazuļa gremošanas sistēmā. Daļa no mātes ēstajiem produktiem mazulim var radīt vai pastiprināt simptomus, kas raksturīgi kolikām.

Nenobriedusi nervu sistēma

Mazulim ir nenobriedusi nervu sistēma, kura var dažādi reaģēt uz apkārtējās vides kairinājumiem – pārlieku daudz apmeklētāju, dažādi trokšņi mājās (telefons, skaļāka mūzika) var radīt satraukumu, kurš var manifestēties arī ar koliku simptomiem. Kolikas bieži sākas pēcpusdienā, jo šajā laikā mazulis var būt noguris no apkārtējās vides pārlieku daudzajām skaņām.